Szanowni Państwo, uprzejmie informujemy, że fundacja tu obok kończy realizację projektu Wolontariusz Kultury +. W imieniu fundacji tu obok i uczestników, zapraszamy na galę podsumowującą pół roku spotkań Wolontariuszy Kultury +, która odbędzie się w poniedziałek 22 października 2012 roku w Sali Czarnej Ośrodka Brama Grodzka Teatr NN. Zaczniemy o 16.30. rozwińzwiń
Chcemy podziękować wszystkim, którzy wspierali nas swoją wiedzą, umiejętnościami i życzliwym zainteresowaniem, wręczyć certyfikaty uczestnikom i opowiedzieć o tym, co razem zrobiliśmy w ramach „programu obowiązkowego” projektu. Powiemy też, co wydarzyło się poza tym programem i co planujemy dalej.
Przygotowujemy też specjalnie na tę okazję część artystyczną.
A po gali zapraszamy na spotkanie do kawiarni Hades Szeroka.
Harmonogram warsztatów i spotkań wolontariuszy rozwińzwiń
Wolontariat w teorii i w praktyce
19.04.2012, Warsztaty Kultury – prowadziła Beata Lachowicz
Kulturalny Lublin, kulturalna Lubelszczyzna
24.04.2012, Warsztaty Kultury – prowadziła Joanna Zętar
Komunikacja, relacje, zmiany, kreacja
26.04.2012, Warsztaty Kultury – prowadził Przemysław Buksiński
Komputer, internet, telefon komórkowy
08.05.2012, Warsztaty Kultury – prowadziły Monika Czapka, Anna Welik
Tworzenie i animacja kultury
15.05.2012, DDK Węglin – prowadził Ludomir Franczak
Społeczeństwo obywatelskie teoria i praktyka
22.05.2012, Przestrzeń Działań Twórczych Tektura, prowadził Piotr Choroś
Wykluczenie? Nie!
29.05.2012, Spółdzielnia - prowadziła Anna Szadkowska-Ciężka
05.06.2012
Kawiarnia Kawka, Homo Faber, Piotr Skrzypczak
12.06.2012
Ośrodek Brama Grodzka Teatr NN, Wystawa stała, Joanna Zętar
15.06.2012
Filharmonia Lubelska, Próba generalna "Białego jaru", Wojciech Rodek
19.05.2012
Rada Dzielnicy Wieniawa, Robimy wycinanki, Anna Słabczyńska
26.06.2012
Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych „Rozdroża”, Open City Festival, Barbara Wybacz
03.07.2012
Centrum ARTEterapii, Spotkanie i warsztaty, Michał Stanowski
10.07.2012
Rada Dzielnicy Wieniawa, nowe pomysły / np.. Przestrzeń Działań Twórczych, Justyna Maligranda
17.07.2012
WAKACJE
24.07.2012
Warsztaty Kultury, Kuratorskie zwiedzanie wystawy ARS Loci, Paulina Zarębska-Denysiuk
31.07.2012
Karnawał Sztukmistrzów, Warsztaty w namiocie Młodego Cyrku, Rafał Sadownik
07.08.2012
Muzeum na Zamku, Zamek od strony niewidzialnej, Grażyna Jakimińska
14.08.2012
Muzeum na Zamku, Kręcimy film na Corners of Europe, Grzegorz Michlec
20.0.2012
Warsztaty Kultury, Corners of Europe
21.08.2012
Rada Dzielnicy Wieniawa, Faktor X - czyli wymyślamy Klub Mieszkańca, Alina Wojcieszyn
28.08.2012
Brain Demage Gallery, Wystawa "Nazywają ich wandalami", Cezary Hunkiewicz i Anna Bekiesza
04.09.2012
Galeria Biała, Błyskotki i śniadanie na trawie, Anna Nawrot
11.09.2012
Teatr Andersena, zwiedzamy Teatr
18.09.2012
Teatr Stary, zwiedzamy Teatr
25.09.2012
Tarnów, Zjazd Latarników Polski Cyfrowej
02.10.2012
Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, zwiedzanie i piknik
09.10.2012
Galeria Labirynt, Piotr Bałka, Magdalena Linkowska
16.10.2012
Biblioteka im. Łopacińskiego
22.10.2012
Ośrodek Brama Grodzka Teatr NN, Podsumowanie
Projekt „Wolontariusz kultury +” wiąże się z priorytetami programowymi wykreowanymi w staraniach Lublina o tytuł ESK 2016: „Miasto kultury” ze względu na zasięg realizacji i „Kultura w dzielnicach” ze względu na miejsce realizacji i ukierunkowanie działań. Ze względu na przewidywany udział większościowy grupy 50+ program „Wolontariusz Kultury +” wpisuje się w obchody Europejskiego Roku Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej. rozwińzwiń
Projekt „Wolontariusz kultury +” wiąże się z priorytetami programowymi wykreowanymi w staraniach Lublina o tytuł ESK 2016: „Miasto kultury” ze względu na zasięg realizacji i „Kultura w dzielnicach” ze względu na miejsce realizacji i ukierunkowanie działań. Ze względu na przewidywany udział większościowy grupy 50+ program „Wolontariusz Kultury +” wpisuje się w obchody Europejskiego Roku Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej.
Projekt Celem projektu jest podnoszenie jakości życia mieszkańców przez poszerzanie dostępu mieszkańców do kultury, przez informację o różnorodnej ofercie instytucji kultury, kształcenie umiejętności interpersonalnych, wreszcie rozbudzanie ciekawości, otwartości na otoczenie jego uczestników. Projekt zamierza poszerzać grono odbiorców kultury, kreować potrzebę aktywności i interaktywności społecznej i intelektualnej; wreszcie zapobiegać wykluczaniu części mieszkańców z uczestnictwa w szeroko pojętej kulturze..
Chcemy, żeby po zakończeniu projektu wolontariusze z jednej strony mogli pełnić rolę liderów grup nieformalnych, rozwijających działalność społeczną w swoim środowisku lokalnym, z drugiej – żeby stanowili grupę, która zna się i wzajemnie wspiera w działaniach.
Idea projektu „Wolontariusz kultury +” wyrasta z doświadczeń programów dla wolontariuszy prowadzonych w Warsztatach Kultury. Okazało się, że oba programy: Wolontariusz ESK 2016, a później Wolontariusz Kultury, cieszyły się dużym zainteresowaniem młodzieży, i że wolontariusze są poszukiwani przez instytucje kultury. Chcemy rozszerzyć projekt o większy udział osób dojrzałych i seniorów. Chcemy promować ideę bezinteresownej pracy dla innych – nie tylko o charakterze opiekuńczym, a także przygotować wolontariuszy chętnych do podejmowania działań w obszarze kultury. Chcemy wspierać potrzebę rozwijania różnorodnej aktywności osób starszych. A ta – wymaga poszerzania oferty skierowanej również do tej grupy wiekowej.
Zakładamy, że uczestnikami tego projektu, który może być traktowany jako pilotażowy, będą mieszkańcy całego miasta, gotowi wykorzystać nabyte umiejętności w swoich późniejszych działaniach w dzielnicach, w których mieszkają. Projekt adresowany jest do osób dojrzałych i zakłada, że uczestnicy w wieku 50+ będą stanowili większość grupy; zaproszone do udziału są też osoby młodsze, stąd w nazwie projektu jest „+”, a nie np. „dla Seniorów”.
Przewidujemy też tworzenie bazy Wolontariuszy Kultury+, monitorowanie dalszej aktywności wolontariuszy, wspieranie informacyjno-organizacyjne w podejmowanych działaniach oraz tworzenie przyjaznej platformy wymiany pomysłów i dobrych praktyk.
fundacja tu obok, która właśnie rozpoczyna działalność, prowadzona jest właśnie przez grono kompetentnych, pełnych zapału, wiedzy, umiejętności i chęci wolontariuszy.
W ramach projektu Wolontariusz Kultury + przewidujemy prowadzenie zróżnicowanych działań o charakterze edukacyjnym i integracyjnym, takich jak szkolenie teoretyczne, seminaria, dyskusje, warsztaty, doskonalące umiejętności potrzebne w pracy wolontariusza.
Szkolenia praktyczne będą obejmowały aktywny udział w przygotowaniu i realizacji wydarzeń kulturalnych, spacery tematyczne, wreszcie przygotowanie własnych projektów przez uczestników.
Zajęcia integracyjne planowane są w formie spotkań w „wirtualnej kawiarence wolontariusza”, wspólnego wyjścia do teatru, muzeum, na wycieczki szkoleniowe.
Planowana jest wycieczka do Skansenu albo do Muzeum Zamoyskich w Kozłówce połączona z piknikiem integracyjnym.
Projekt będzie realizowany w różnych miejscach:
Prace organizacyjne i administracyjno-biurowe w siedzibie fundacji tu obok; w Lublinie.
Szkolenia teoretyczne, seminaria i warsztaty – w Warsztatach Kultury (ul. Popiełuszki 5, 20-52 Lublin); oraz innych instytucjach kultury.
Zajęcia praktyczne: początkowo podczas imprez organizowanych na terenie dzielnicy (festyn dzielnicowy, Miasto Poezji – działania lokalne, „ożywianie” wąwozu Popiełuszki), później na terenie całego miasta. Wizyty w placówkach kultury np. w Teatrze Starym, który jest otwarty na współpracę z wolontariuszami.
Będziemy dążyć do takiego doboru form i miejsc, aby program był dostępny dla osób mniej sprawnych i poruszających sie na wózkach.
Fundacja tu obok rozpoczęła realizację projektu „Wolontariusz Kultury +” adresowanego przede wszystkim do dojrzałych mieszkańców Lublina w wieku 50+. Idea projektu wpisuje się w obchody Europejskiego Roku Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej. Ten projekt jest echem i kontynuacją programów Wolontariusz ESK 2016 i Wolontariusz Kultury, które od trzech lat są prowadzone przez Warsztaty Kultury i cieszą się dużym zainteresowaniem młodzieży. Celem projektu jest przygotowanie osób, które chcą bez wynagrodzenia pracować na rzecz innych w szeroko pojętym obszarze kultury. Udział w projekcie jest bezpłatny.
• warsztaty teoretyczno-szkoleniowe i spotkania integracyjne – w kwietniu i w maju, raz w tygodniu, w godzinach od 10 do 13;
• szkolenia praktyczne, które będą obejmowały aktywny udział w przygotowaniu i realizacji wydarzeń kulturalnych, spacery tematyczne, wreszcie przygotowanie własnych projektów przez uczestników – w okresie od maja do września;
• zajęcia integracyjne w formie spotkań w „wirtualnej kawiarence wolontariusza”, wspólne wyjścia do teatru, muzeum, na wycieczki szkoleniowe – przez cały czas trwania projektu;
• we wrześniu – wycieczkę do muzeum w plenerze, połączoną z piknikiem integracyjnym;
• w październiku – podsumowanie, uroczyste zakończenie projektu i wręczenie pierwszych certyfikatów Wolontariusz Kultury +.
Program warsztatów teoretyczno-szkoleniowych będzie realizowany podczas 7 spotkań, odbywających się 1 raz w tygodniu w godzinach około-południowych oraz części praktycznej realizowanej podczas imprez kulturalnych.
Każde spotkanie będzie składało się z części szkoleniowej i spotkania integracyjnego.
Przewidywane tematy warsztatów:
• Kulturalny Lublin, kulturalna Lubelszczyzna,
• Wolontariat w teorii i w praktyce,
• Komputer, Internet, telefon komórkowy,
• Społeczeństwo obywatelskie – teoria i praktyka,
• Tworzenie i animacja kultury,
• Wykluczenie? – Nie!,
• Komunikacja, relacje, zmiany, kreacja.
W części integracyjnej będą się przewijały takie tematy, jak: ekologia w domu i na ulicy, poezja w samo południe, zdrowe jedzenie dla przyjemności i inne, wykreowane wspólnie z uczestnikami.
Podsumowaniem będzie akademia – gala przygotowana przez uczestników.
Bieżące informacje o projekcie będą umieszczane na stronach internetowych fundacji tu obok i Warsztatów Kultury. Będą też na facebooku.
Rekrutacja trwa do wtorku 17 kwietnia 2012.
Formularz zgłoszeniowy dostępny jest w wersji papierowej w sekretariacie Warsztatów Kultury (Lublin, ul. Popiełuszki 5) a w wersji elektronicznej w wersji .doc (MS Office) i
w wersji .pdf oraz ze stron Warsztatów Kultury.
Wypełniony formularz zgłoszeniowy trzeba wysłać na adres e-mail: zapraszamy@tuobok.pl, faksem na numer 81 533 08 18 lub złożyć go osobiście w Warsztatach Kultury do wtorku 17 kwietnia 2012 r. Ilość miejsc jest ograniczona. Mimo to – serdecznie zapraszamy!
Kontakt do koordynatora: Marta Kurowska, tel. 660 199 423, mail: zapraszamy@tuobok.pl
Projekt jest realizowany przy pomocy finansowej Miasta Lublin.